Аутизм в Україні

coop
Куди звернутися
Благодійні організації в Україні та інших країнах світу
donate
Для небайдужих
Інформація для тих, хто хоче і може
допомогти
links
Корисні посилання
Каталог інтернет-сайтів з проблеми аутизму
Про нас
Про нас
Про цей сайт і людей, які його роблять

Право на освіту і професійну підготовку

E-mail Друк PDF
potterОсвіта є універсально визнаним правом кожної дитини, закріплене в законодавстві практично всіх країн. Кожна дитина має потребу в освіті, а це означає - потреба відчувати любов, бути керованим, стимульованим, навченим і одержувати допомогу в реалізації його або її інтелектуального, фізичного й емоційного потенціалів, що необхідні для забезпечення стійкого розвитку і гарантії усіх фундаментальних прав людини.

I –потреба в освіті
Освіта має найважливіше значення для майбутнього дитини. На момент народження, неврологічний розвиток ще не довершено, і цілий ряд можливостей для подальшого фізичного, психічного і соціального розвитку як і раніше залишається відкритим. Без підтримки ззовні, усі можливості можуть бути не реалізовані в повному обсязі, у результаті чого залишаються істотні пробіли. Без освіти, жодна дитина не стане соціальною особистістю, здатною жити разом з іншими і між ними.

Відповідальність за виховання дитини, у більшості випадків, є обов'язком батьків. Держава несе відповідальність за стабільність і розмаїтість додаткових послуг протягом усього періоду обов'язкової освіти.

Дітям із серйозною неповноцінністю доводиться переборювати специфічні труднощі. У випадку дітей з аутизмом, ще в дитинстві або навіть у пренатальний період, у них видно аномалії розвитку, що торкаються фундаментальних здібностей дитини, зв'язані з комунікацією, сприйняттям і соціалізацією. З цієї причини, їхній розвиток, у більшому або меншому ступені, є нестабільними і повільним у порівнянні з їхніми однолітками, і їхнє середовище існування повинне взяти на себе роль компенсації.

Остаточний вплив на рівень розвитку дитини і ступінь самообслуговування, що буде досягнутий у зрілому вік, буде мати як початкова стадія розвитку хвороби (ступінь аутизму і ступінь порушення інтелектуального розвитку, наявність інших пов'язаних з ними генетичних захворювань), так і якість навколишнього середовища, у якому дитина функціонує, тобто, якість зовнішніх факторів і якості усіх видів освітньої діяльності.

Право на загальнодоступну або фахову освіту повною мірою відноситься до дітей, що страждають від психічних або фізичних недоліків, безвідносно захворювання. З метою зведення до мінімуму їхніх недоліків і навіть збільшення своїх можливостей, ці діти вимагають інтенсивного навчання, з урахуванням їх потреб і можливостей до навчання. Приймаючи до уваги таку патологію, як аутизм, що стала відомою завдяки Всесвітній організації охорони здоров'я, рекомендації з викладання дотепер не враховані в системах освіти в багатьох країнах.

II – Освітній підхід до людей, чия інвалідність вимагає спеціалізованої, комплексної і постійної допомоги з боку інших.

1-дитина

 Дитина з обмеженими можливостями потребує всебічної підтримки від інших, у тому числі більшість дітей з аутизмом. Вона повинна користуватися спеціальними освітніми програмами, з обліком її когнітивних (пізнавальних) проблем, її слабких і сильних сторін, і особливих труднощів не тільки стосовно фізичних і психічних дефіцитів, але і тих, котрі пов'язані з її спілкуванням, існуванням у групі.

zhyttya

На додаток до мети загальної освіти, особлива увага повинна бути приділена:

 • • поліпшенню комунікації і соціальної поведінки;
 • • зниженню поведінкових проблем і адаптації до навколишнього середовища;
 • • розвиткові самостійності.

Ми говоримо про все це, щоб допомогти дитині повною мірою використовувати свій потенціал, при цьому поважати її унікальність, пов'язану з інвалідністю, а також особистість і особисті інтереси.

Для того, щоб дозволити батькам повною мірою виконувати освітню роль і підготувати їх до складних задач при вихованні дитини, що відрізняється від інших дітей, необхідно дозволити їм доступ до цілого ряду додаткових можливостей:

 • · допомога навколишнього середовища (освітня, медична, матеріальна і фінансова підтримки, а також психологічна)
 • · підготовка батьків у плані їхньої дитячої інвалідності
 • · інформація про різні освітні і медичні методики і прийоми
 • · розважальні заходи й організація вільного часу.

Навчання для батьків є одним із ключових елементів, що впливають на ефективність опіки і підтримки рівноваги в родині. Це дозволяє батькам:

 • · розуміти поведінку їхньої дитини, і реагувати відповідним чином
 • · формувати соціальне середовище, що буде підтримувати дитину і її родину
 • · забезпечувати захист прав дитини
 • · ефективно взаємодіяти з фахівцями

Для деяких видів інвалідності були розроблені і визнані в усьому світі спеціальні методи навчання. В інших випадках, таких, як аутизм, результати наукових досліджень не на користь якої-небудь з методик, зокрема, медицина усе ще перебуває в стадії лікування симптомів.

Проте, досвід багатьох країн свідчить про те, що індивідуальний навчальний план, відповідним чином запланований у часі, приносить результат послаблення тривожної поведінки, а також впливає на поліпшення самопочуття дитини. Це, у свою чергу, створює реальні можливості для подальшого навчання і розвитку, і також у випадку з дорослими.

Діти з аутизмом, яким були надані можливості користуватися цим видом освітніх програм, починаючи з раннього віку, мають менш складну поведінку, краще спілкуються і досягають стабільності поведінки й емоцій.

У дошкільному віці освіта дитини повинна бути орієнтована насамперед на інтеграцію зі своїми однолітками в дитячому садку, кружку, дитячій кімнаті, і в першу чергу через:

 • · сенсорну стимуляцію
 • · комунікацію і міжособистісний обмін
 • · моторику (наприклад, використовуючи можливості свого тіла)

Усі ці заходи повинні бути пристосовані до індивідуальних потреб і можливостей дитини, з урахуванням щоденного ритму її функціонування в сімейного та соціального середовища, з яких вони виникли.

Заходи проведені в ряді країн Європи, що стосуються вчасно проведеного навчання (до досягнення дитиною 2-х років), ясно показали високий рівень обґрунтованості таких дій. Програми стимулювання і навчання мають досить позитивний вплив на подальший розвиток дітей, що використовують їх. Результати, як представляється, підтверджують наукові теорії про пластичність мозку.

Усі ці заходи повинні бути пристосовані до індивідуальних і спеціалізованих потреб на основі:

 • точної медичної діагностики
 • процедур індивідуальної оцінки
 • рішення про навчальну діяльність (тип, частота, цілей і т.д.)
 • продовженні цієї діяльності
 • конкретною підтримкою дитини безпосереднім соціальним оточенням (батьки, брати і сестри, вчителі і т.д.)

Дії, згадані вище, можуть бути прийняті або вдома або в спеціалізованих центрах. При цьому необхідне тісне співробітництво і справжні партнерські відносини між батькамиі фахівцями.

У шкільному віці, пріоритетна увага приділяється інтеграції з навколишнім середовищем у рамках загальної шкільної освіти з постійним або періодичним використанням - доти, поки це необхідно, підтримки вчителів, належним чином підготовлених для роботи з дітьми з обмеженими можливостями.

Відвідування масової школи, як представляється, не в інтересах дитини. Цікавим рішенням є створення спеціальних класів у школі. Це може бути клас у якому буде 5, 6 дітей з аналогічною інвалідністю й у якому буде працювати двоє вчителів, підготовлених в області роботи з дітьми з такими порушеннями і з зовнішнім контролем, передбаченим навчальними програмами. Це рішення пропонує наступні варіанти:

 • відповідне місце і час для одержання освіти і науки
 • часткова інтеграція з або без індивідуальної підтримки
 • у безпосередній близькості від дому
 • постійний контакт із нормальним середовищем дитини

Для здорових учнів, це досвід побачити особливу або незрозумілу поведінку своїх колег, а також розвивати почуття солідарності, у той самий час навчання визнанню і повазі до розмаїтості.

Деякі діти з аутизмом або з іншими хворобами, вимагають допомоги інших людей, особливо ті, котрі мають потребу в сучасній медичній допомозі, одержать користь від навчання в спеціальних школах, що повинні не тільки забезпечувати достатній рівень викладання, але і необхідний догляд.

Будь-який метод викладання не буде здійснюватися, якщо кожна дитина не буде брати участь у спільних позакласних і рекреаційних заняттях у рамках діяльності співтовариства: заняття спортом, свята, загальні результати, а також у всіх видах мистецтва і художніх занять.

2 - Молодь

Хоча родина відіграє головну роль у вихованні малолітніх дітей, молодість являє собою період часу, щоб підготувати дитину до дорослого життя. Це означає, що ми повинні розглянути питання про місце в житті, що буде найкраще підходити до матеріальних і емоційних потреб даної людини, і які дозволять їй поступово охопити усе більше незалежності, доти, поки не стане можливим жити незалежно від своїх батьків.

Підлітковий вік є ключовим періодом, у якому може бути поставлений під загрозу потенціал для значного прогресу в розвитку людини, пов’язаний з ризиком вилучення медикаментів, поведінковими проблемами пов’язаними із сексуальністю і сексуальним дозріванням, і навіть регрес у розвитку. Вони стають усе менш адаптованими в поточному навчальному процесі, і тим менше він є достатнім для підтримки з боку родини.

У полегшенні важкого переходу до дорослого життя, і поліпшення якості життя, допомагає як попередження криз (функціональний аналіз поведінки, втручання і підтримка програм, адаптація до оточення і т.д.) так і індивідуальний догляд.

З причин, викладених вище, у період молодості освіта відіграє основну роль, не тільки для розвитку особистості, але і як інструмент для забезпечення стабільності, необхідної для того щоб існувати у світі дорослих. Приймаючи до уваги труднощі у навчанні і вільний ритм розвитку людей, що страждають розладами, що потребують допомоги інших людей, ми рекомендуємо залишатися під увагою розширеної шкільної програми.

Потреби для підлітків:

 • · навчання (у рамках загальної освіти або спеціалізовані установи)
 • • інтенсивна програма спрямована на розвиток спілкування і соціалізації
 • • присутність супровідних осіб у різних місцях і заходах
 • · самонавчання, якщо можливо - по факту - стають самодостатніми (у засобах громадського транспорту, магазинах, у готуванні їжі, інших домашніх заняттях)
 • · інтегрування в групі (спортивних, творчих заходах)
 • · професійне навчання (якщо це можливо).

У випадку з підлітками, що у силу високого ступеня відхилень у них, або відсутності доступу до освіти, можуть ще і не мати базових навичок (підтримки гігієни, само одягання, самостійного вживання їжі, слідування простим інструкціям, сприйняття розчарування, тимчасова орієнтація і т.д.). Найголовніше полягає в тому, щоб зосередити увагу на вивченні простих і корисних навичок, що допоможуть зменшити в максимально можливій мірі залежність від інших.

3- Дорослі

Відсутність пільг

Після періоду дитинства й молодості, більшість людей з розладами, що потребують допомоги інших людей, включаючи багатьох людей, що страждають аутизмом, входять у доросле життя, а їхні специфічні, більш-менш постійні проблеми не дозволяють їм - у більшості випадків – вести самостійне життя.

Багато хто з цих людей знаходиться в ситуації хронічної залежності, страждають від відсутності соціальної адаптації. Іноді їхні серйозні поведінкові проблеми ускладнюють життя в суспільстві.

Сам характер різних видів інвалідності (фізична інвалідність, закритість у собі, дистанція до навколишньої реальності, проблеми з комунікацією, і особливо нападу тривожності, агресивність і інші поведінковими проблеми), означає, що ці дорослі відчувають соціальне відторгнення і навіть неприйняття в спеціалізованих установах, що були створені для розумово відсталих осіб.

Стан залежності дорослих, страждаючих аутизмом не випливає тільки з їхньої хвороби. У більшості випадків, відсутність адекватного догляду в дитячому і підлітковому віці може привести до загострення асоціальної поведінки, що збільшує труднощі, що супроводжували їх, і веде до поглиблення інвалідності.

Однак, бути дорослим - не означає стагнація і зупинка на місці. Людина з аутизмом здатна розвиватися, навчатися і досягати стабільності й інтегруватися в навколишнє середовище протягом свого життя так - як і будь-яка інша людина, - але доти, доти догляд і допомога, що вони одержують знаходяться під впливом наступних факторів:

· конкретні проблеми і труднощі, які з'являються через хворобу індивідуальні проблеми, можливості й обставини, що змінюються, у яких функціонує кожна людина й у фактичній програмі навчання, не враховуються індивідуальні здібності кожної людини

· у суспільстві, у якому спеціальна або навіть базова освіта, як, наприклад, навчання читанню, написанню і рахуванню пропонуються для дорослих без яких-небудь проблем у розвитку, було б великою несправедливістю або навіть скандально, позбавити дорослих, страждаючих від різних типів відхилень в розвитку цих освітніх можливостей.

Протягом усього свого життя, ці люди повинні мати можливість користуватися тими ж правами, як і будь-який інший громадянин: розвиток знань, інтелектуального (наукового) розвитку, соціального і художнього вираження, мати доступ до нових технологій, для того щоб бути максимально незалежним і соціально інтегрованим.

Освіта не закінчується з вступом у доросле життя. Настільки велика потреба полягає в тому, щоб розробити відповідні механізми для забезпечення рівних можливостей і безперервного розвитку людей з обмеженими можливостями у відповідності зі своїми можливостями.

Родина і багато батьківських організацій, що діють на національному і на міжнародному рівні намагаються домогтися права на освіту для усіх. Будівництво суспільства, відкритого для всіх людей – це не тільки в інтересах людей з інвалідністю, але і всього суспільства в цілому.

Як навчати?

Навчання має положення з перевагами в сфері освіти інвалідів. Для того щоб зацікавити людину не досить добре організувати навчання, роботу і відпочинок.

Сама пропозиція занять або навіть словесна безперервна стимуляція, тільки в декількох випадках є достатньою - незалежно від того, наскільки цікаве і різноманітне навчання пропонується, - головне, що б дана людина мала користь від нього. Така можливість існує, тільки якщо вона буде реальною стратегією викладання. А людина, що має інвалідність, на відміну від здорових людей, дуже рідко розвиває свої навички в спонтанній обстановці або з невеликою допомогою інших. А великі зусилля повинні бути вкладені в те, що б ця людина пам'ятала і виконувала навіть найпростіші задачі.

З цієї причини дуже важливо, щоб група, що здійснює заняття, мала відповідні матеріали, технології і знання про конкретні проблеми, з якими можливо зіштовхнутися (у випадку з аутизмом, це означає, зокрема, когнітивні функції, розуміння, спілкування, самовираження, сприйняття, труднощі в області навчання, розуміння і декодування інформації, сенсорні і моторні труднощі, проблеми, пов'язані зі сприйняттям знань і т.д.)

Приймаючи в увагу вищезгадані проблеми (які не повинні залишатися перешкодою на шляху до освіти), стає більш важливим створити місця для навчання, з урахуванням специфічних особливостей інвалідів і особи:

 • · організувати місце роботи
 • · скорочення надмірної сенсорної стимуляції
 • · адаптація середовища
 • · доступні до розуміння завдання і серії вправ
 • · надання візуальних рекомендацій і вербальної допомоги і / або фізичної

Чому навчати?

Визначення потреб

Хоча навчання в школі і професійні можливості в області розвитку дуже важливі і повинні бути об'єктивними майже у всіх обставинах, але варто пам'ятати, що вони усе ще доступні для меншості; у цілому наука орієнтована на прості, корисні заходи, пристосовані до потреб повсякденного життя і потенціал кожної людини.

Перед розробкою і здійсненням освітньої програми необхідно:

 • · визначення рівня розвитку
 • · створення каталогу найелементарніших потреб кожної людини
 • · оцінка можливостей у плані комунікації, незалежності, потенціалу і можливості для пізнавання
 • · визначення сильних сторін області розвитку і проблем
 • · розробка індивідуального навчального плану
 • · визначення, як здійснювати й оцінювати програми
 • · надання необхідної фінансової підтримки, а також вибір особи, що буде здійснювати допомогу
 • · запропонувати програму з врахуванням фактичних потреб

Загалом, наука повинна концентруватися на конкретних можливостях тієї або іншої особи, використовувати їх на роботі й в особистому житті. Цілі в короткостроковій і довгостроковій перспективі для кожної людини будуть залежати від рівня її розвитку, здатності до навчання, індивідуальних потреб, моторних можливостей і індивідуальної мотивації.

Багато людей потребують комплексної допомоги від інших, у тому числі люди з аутизмом. Вони не мають можливості виразити свої потреби, і в ще меншому ступені в стані визначити своє подальше життя. Проте, важливо, щоб допомогти їм накреслити майбутнє в тім мірі, в якій це можливо, що б поважати їхню особистість, інтереси, мотивації, смаки і переваги, а також створити на основі цих ознак програму, що, у свою чергу, буде розвивати їхнє бажання взяти активну участь в організації свого життя.

Одержання базових навичок

Якщо дорослі, котрі ще не придбали таких основних навичок, як:

 • · розмежування кольору, форми і т.д.,
 • · основні поняття, такі, як великі / маленькі, теплі / холодні і т.д.,
 • · прості кроки, такі, як закриття / відкриття, відгвинчування/ закручування, вставити елемент у потрібне місце, об’єднання і т.д.
 • абсолютно необхідним є вивчення цих простих кроків, що дозволять краще зрозуміти своє місце в навколишнім середовищі і забезпечити подальше навчання і придбання більш складних навичок.

Освітні програми повинні також прагнути до зменшення проблем у сфері соціальної поведінки, спілкування, надмірної активності, концентрації, сприйняття і паралельно, інтерпретації інформації.

Послідовність процесу освіти і науки повинна бути гарантована багато дисциплінарною командою, що працює з родиною.

Придбання комплексу навичок

Коли прості кроки вже були пройдені, вони можуть бути основою для одержання більш складних навичок, що вимагають більш різноманітних і послідовних кроків або дій. Пріоритетна увага повинна приділятися операціям, що підвищують самостійність і індивідуальний розвиток.

 • · навчитися вдягатися, митися, накривати на стіл, прати, готувати їжу і т.д.
 • · виразні види діяльності: малювання, живопис, ремесла, кераміка, театр і т.д.
 • · заняття рухом: плавання, верхова їзда, велосипедний спорт, гімнастика, ходьба і т.д.
 • · орієнтація в просторі: відношення до конкретного місця, використання суспільного транспорту, магазинів і т.д.

Ці задачі, тільки в дуже рідких випадках будуть виконуватися спонтанно. У більшості випадків будуть потрібні довгі місяці навчання. Кожний з цих кроків необхідно розкласти на кілька етапів, і зафіксувати в пам'яті. Послідовність кроків може бути засвоєна за допомогою візуальних засобів, у разі потреби, шляхом прямого втручання особи, що здійснює заняття.

Усі ці освітні стратегії призначені не тільки для підтримки визначених навичок, а і для розробки, наскільки це можливо, тим самим, що б створити кожній людині оптимальні умови для подальшого розвитку і функціонування, відповідно до її потенціалу.

Удосконалення навичок спілкування і соціального життя

Якщо доросла людина ще не розвила свою мову, необхідно:

 • · визначити індивідуальні форми спілкування
 • · розробити альтернативну мову
 • · використовувати сучасні комунікаційні технології (комп'ютер, Інтернет і т.д.)

Це дозволить даній людині мати доступ до засобів комунікації з урахуванням рівня їхнього розуміння. З урахуванням компетенції даної особи в області візуальних комунікацій, як допомога може бути використана картина (представлення об'єктів, піктограми, малюнки, діаграми, листів і т.д.), не виключається мова жестів (наприклад, Macaton) або оральні методи з метою розробити сприйнятливість і виразність спілкування.

У випадку особистостей, що погано говорять, необхідно створити можливості для діалогу, розширення словника, що людина використовує, організації навчальних курсів по використанню мови і правильно навчитися виражати почуття й емоції.

Для того, що б максимально можливий рівень соціальної інтеграції прийшов до цих людей, вони повинні використовувати можливості для навчання і соціальної компетентності

Закріплення надбаних навичок

Після етапу навчання один на один або в невеликій групі, навички повинні бути використані в різних сферах життя: у будинку (родина або сусіди), на роботі, у ході підготовки до роботи або під час відпочинку і т.д.

Для деяких людей, особливо у випадку осіб з аутизмом, задача є досить проблематичною. Впровадження нових навичок у нових ситуаціях і незнайомих місцях і серед людей, вимагає консолідації знань. Цей етап, як і попередні, вимагають персональної допомоги до досягнення повної незалежності.

Таким чином, отримані можливості під час уроків і використання їх у різних ситуаціях, допоможе людині досягти ще більшої самостійності і відповідальності; не залишили без уваги збільшення можливостей для участі в колективному житті. Це, у свою чергу, дозволить людині відчути свою необхідність і ще більш високий рівень інтеграції з групою, а також розвивати почуття власної гідності.

- Відпочинок

Наука і освіта також спрямовані на поліпшення організації вільного часу, що може бути особливо проблемним через відсутність чітко визначених критеріїв, проблеми, пов'язані з організацією і мотивацією ініціатив.

Тому було б розумно створити паралельну програму проведення вільного час самостійного або в складі групи,а також участі в різних іграх, так що б вільний час, що звичайно є джерелом занепокоєння для деяких людей з порушеннями розвитку, особливо для людей з аутизмом стало для них часом відпочинку і задоволення.

Заняття організуються і плануються, так що б дозволити інтегруватися в навколишнє середовище в тій мірі, наскільки це можливо. Але вони повинні бути регулярними: інтеграція в рамках спортивних клубів і будинків культури, екскурсії, загальний вихід (у ресторани, кіно, театр, концерт і т.д.).

III – Освіта і наука в кожному віці

Досвід, накопичений у деяких країнах Європи (особливо в країнах Північної Європи) і в Північній Америці, ясно свідчить про те, повноцінне життя не є утопією.

Постійне надбання нових знань через різні освітні заходи і проекти, індивідуалізована підготовка, дозволяє людям з обмеженими можливостями стати більш активними в суспільному житті, змінити їхній образ у суспільстві, і одночасно, впливати на зміну соціальних стереотипів у відношенні інвалідів. Результати, досягнуті в багатьох країнах, підтверджують обґрунтованість безперервної освіти і навчання.

В даний час не повинно бути сумнівів щодо можливості навчання для людей з важкими порушеннями розвитку. Офіційне визнання права на освіту і навчання, без виключень, дає можливість кожній людині стати, з погляду її можливостей, громадянином у повному змісті цього слова. Той факт, що багато дорослих не мають можливості навчатися або проводити професійну діяльність у нормальних умовах, не повинне надати громадськості волю від зобов'язань починати необхідні кроки, щоб стати гарантом основних прав цих осіб. Право на освіту і професійну підготовку, безсумнівно, є одним з цих прав.

Прагнення вирішити цю задачу, з огляду на наступні задачі, повинне здійснюватися негайно

зібрати інформацію з наступним питанням:

 • · фактичні потреби (кількісні і якісні)
 • · існуючі послуги і пільги, а також необхідні
 • · інноваційні й освітні стратегії і заходи, що проводяться в деяких країнах
 • · навчання / семінари для батьків і фахівців, що вимагають поширення

оцінка:

 • · різні методи відходу
 • · якість послуг і процедур акредитації

сприяння:

 • · теоретичне і практичне навчання на основі нинішніх результатів досліджень

Повинна бути розроблена також система навчання на основі міжнародного обміну і науково-дослідних програм. Вони надають додаткову інформацію про експертів і родини інвалідів, а також виявляють новаторські підходи для підвищення як якості послуг, так і освітньої практики.

Блокування доступу до безперервної освіти і підготовки кадрів є результатом заперечення людського потенціалу з інвалідністю. А це автоматично веде до консервації їхніх проблем і труднощів.

Така ситуація порушує пункти статті 3 Декларація Організації Об'єднаних Націй (1975), у якому говориться, що "інваліди мають невід'ємне право на повагу людської гідності. Люди з обмеженими можливостями, незалежно від походження, характеру і ступеня погіршення і втрати працездатності, мають ті ж основні права, що і їхні співгромадяни того ж віку. Це означає, у першу чергу право на одержання гідного життя, наскільки це можливо ".

Безперервна освіта і професійна підготовка спрямовані на повагу людської гідності. Будь-який акт освіти, кожна школа, кожна надбана навичка веде до перемоги:

 • · більше самостійності
 • · збільшення соціального і професійного включення
 • · розвиток індивідуальності, самостійності і почуття власної гідності.
 
You are here: Home Життя з аутизмом Право на освіту і професійну підготовку
Здоровье каталог сайтов компаний и фирм Украины - бесплатный каталог фирм, предприятий и интернет ресурсов Украины.